Autor:
Väliseesti Muuseum

Lossi 3 trepigaleriis avati näitus „Meie Tartu. Tartu College’i 50 aastat“

7. novembril maailma keelte ja kultuuride instituudis avatud Väliseesti Muuseumi näitusel „Meie Tartu. Tartu College’i 50 aastat“ saab tutvuda Kanada eestlaste kogukonna looga.

Näituse avaüritusel kõnelesid Kanada suursaadik Eestis Laird Hindle, Väliseesti Muuseumi peaarhivaar ja näituse kuraator Piret Noorhani ning maailma keelte ja kultuuride instituudi direktor Terje Loogus. Avakõnede järel linastus näituse juurde kuuluv samanimeline dokumentaalfilm, mis põhineb näituse kogumis- ja uurimistöö käigus saadud väärtuslikul audiovisuaalsel materjalil (režissöör Kaisa Pitsi). Filmivaatamisele järgnes vastuvõtt.

Piret Noorhane sõnul annab näitus põhjaliku ülevaate Kanada eestlaste ühe peamise keskuse, Tartu College’i saamis- ja ajaloost, seal tegutsenud ja tegutsevatest organisatsioonidest ning inimestest, kes on majas töötanud, elanud või külalisena peatunud. Koos vaadatakse ka väliseestluse tulevikku. Näitusesse on põimitud ohtralt suulist ajalugu – Väliseesti Muuseum tegi selle tarbeks 36 videointervjuud Tartu College’iga seotud inimestega, kelle meenutused lisavad maja loole inimlikku mõõdet. Kasutatud on ka ajaloolisi filmikaadreid, fotosid, pisitrükiseid ja teisi visuaalselt põnevaid materjale. Eesti- ja ingliskeelsete tekstidega näitus valmis ja avati Torontos Tartu College’is 2022. aasta septembris.

Näituse ja dokumentaalfilmiga märgivad Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride instituudi anglistika osakond ning Kanada uuringute keskus koostöös Väliseesti Muuseumi ja Kanada saatkonnaga 1944. aasta suurpõgenemise 80. aastapäeva. Teise maailmasõja ajal kodunt lahkuma sunnitud põgenikest liikusid järelpõgenemise käigus paljud edasi Kanadasse, mis viis ühe suurima eestlaste diasporaa tekkeni. Eesti keele, kultuuri, vaimse ja materiaalse pärandi väärtustamine on läbi aegade olnud selle kogukonna tugev külg, mis on aidanud tulla toime ajaloolise kodumaa kaotusega ning toetanud oma elu ja identiteedi ülesehitamist uuel asukohamaal mitme põlvkonna jooksul, olles samas aidanud kaasa Kanada eestlaste kultuurilisele ja majanduslikule lõimumisele Kanada mitmekultuurilisse ühiskonda.

Näitust saab külastada kuni 7. jaanuarini 2025.
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Tõlkeõpetuse õppekava säilitas liikmesuse Euroopa kirjaliku tõlke magistriõppe võrgustikus

24. oktoobril 2024 anti Brüsselis Euroopa Komisjoni kirjaliku tõlke peadirektoraadis pidulikult üle sertifikaat, mis kinnitab Tartu Ülikooli tõlkeõpetuse õppekava liikmesust Euroopa kirjaliku tõlke magistriõppe võrgustikus perioodil 2024–2029.
Germanistide raamatuklubi

Germanistide talvine raamatuklubi

Maailma keelte ja kultuuride instituudis tegutseb mitu raamatuklubi

Liitu raamatuklubidega